Montenegro õppereis
22.-29. septembril 2023.a toimub MTÜ Partnerid loodusturismi ning inspiratsiooni õppereis Montenegrosse.
Väljasõit kell 3.30 Aqva parklast.
Programm täpsustamisel!
22.-29. septembril 2023.a toimub MTÜ Partnerid loodusturismi ning inspiratsiooni õppereis Montenegrosse.
Väljasõit kell 3.30 Aqva parklast.
Programm täpsustamisel!
12. septembril 2023.a toimub MTÜ Partnerid hindamiskomisjoni paikvaatlus M2.3 taotlejate juurde.
Väljasõit Aqva parklast kell 9.00.
Taotlejaid teavitatakse.
Traditsiooniline Jäneda sügislaat toimub 9. septembril kell 9.00 – 16.00.
Põhja-Eesti toiduvõrgustik on laadal oma alaga kohal juba 2016. aastast. Lisaks meie märgisekandjate toodetele on alal avatud kohvik, kus sedakorda pakub paepealseid maitseid Ranna-Viru Selts.
Oma toodetega on kohal:
Samuti leiad laadalt Rebase Talu oma traditsiooniliselt kohalt Musta Täku Talli eest. Rebase Talu korraldab ka populaarse õunanäituse käsitöökeskuses.
Meie ala leiab Musta Täku mõisapoolsest otsast. Kohtumiseni Jänedal!
Meie tegemisi toetab Euroopa Leader programm.
Allikas: https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/sundmused/pohja-eesti-toiduala-janeda-sugislaadal/
7. – 8. septembril 2023.a. toimub ühisprojekti “Piirkonna ettevõtjate võimekuse tõstmine COVID-19 kriisiga toimetulekul” raames MTÜ Partnerid piirkonna ettevõtjatele õppereis Viljandi- ja Mulgimaale.
Programm
Neljapäev, 7. september
8.00 Väljasõit Rakverest Aqva parklast
10.00 – 11.00 OÜ Leiger LK
Hiiumaa mudast erinevate tervise toodete tegemine – kreemid, seebid, maskid jne https://www.leigermuda.ee/meist/kontakt/
11.30 – 12.45 Mõnnaste meierei, Lohu talu LÕUNASÖÖK
Üks vahva mulgi pere on puhtaks teinud ühe vana meierei hoone ja selle stiilselt (talupoja aeg, nõuka aeg) sisustatud. https://www.facebook.com/monnasteMeierei
13.00 – 14.00 Tarvastu Käsitöökoda
Vallale kuuluv käsitöökoda, kus kohalikud saavad käia tegemas käsitöö. Toimuvas erinevad käsitöö- ja mulgi keele ringid. https://tarvastukasitookoda.ee/
14.10 – 15.45 Raassilla motokrossirada
Sügisel 2022 avatud suur moto krossirada, kus toimuvad mitmed võistlused. Kasutatud on erinevaid rahastusallikaid. Julgemad saavad ka ise auto ja kaardirooli taha astuda ja võidusõitu teha. https://raassillarx.ee/
16.00– 17.00 Mulgi Savikoda
Mõnus hubane armas savikoda, kus Leili räägib oma elust ja tööst. https://tarvastukasitookoda.ee/
17.10 – 18.00 Päikesepuu
Siin valmistatakse puutüvedest (just luuviljalised puud) kõiksugu vahvad tooteid – lambid jne. http://paikesepuu.ee/
18.15 Saabume Männiku metsatallu
Looduse keskusel rahulik puhkemajake, mõnus söök, lahke pererahvas ja kuum saun veekogu ääres. https://www.metsatalu.ee/
19.00 Õhtusöök
21.00 Saun
Reede, 8. september
7.30 Virgumine ja hommikusöök
8.30 Alustame väljasõitu
9.10 – 10.00 Süü Ää mahenäksid, Mõisaküla
https://mahenaks.ee/
Pireti tooteks on näksid, mis on kuivatatud pikaajaliselt madalal temperatuuril, et säilitada värske köögivilja väärtuslikud omadused. Samuti kasvatab ta ise maheköögivilja ning toodete valmistamisel kasutatakse ainult mahedat toorainet. Piretiga kohtume Mõisakülas, kuhu on ta rajamas Leader toetusega oma tootmist, mis on takerdunud erinevate viivituste tõttu. Maitseme ja kuulame lugu.
Bussiaknast vaatame üle Mulgimaa pealinna Abja -Paluoja ja mesindus pealinna Karksi- Nuia
10.40 – 12.40 Lilli külamaja ja Lilli Looduskool, LÕUNASÖÖK
Kuulame Lilli küla lugu, kuidas saab hakkama, kui vald vähendab töötajate kulusid ja külaelu arendamisega tuleb ise hakkama saada. Põikame sisse Lilli Looduskooli, kus Ly tegeleb linalugudega – kasvatab, räägib, teeb töötube ja räägib ka Mulgimaast. https://lillilooduskeskus.ee/
13.00 – 14.30 Mulgi Elamuskeskus
Suvel 2023 avatud suurejooneline keskus – kus on koos ajalugu ja tänapäev. Kuulame, kuidas neil läheb ja vaatame majas ringi. https://mulgielamuskeskus.ee/
14.45 – 15.30 Pinurwood – väike armas pereettevõte, kus valmivad puidust trepid, mööbel. https://www.pinurwood.ee/
18.00 Tagasi Rakveres
Info ja registreerumine kuni kohtade täitumiseni info@mtupartnerid.eu või tel. 5148 775, 5553 9133.
3. septembril kell 11-17 avavad oma uksed Põhja-Eesti triiphooned, aiad ja verandad, et pakkuda külastajatele kogemust õue laiendatud eluruumist, toidukasvatusest ja kohaliku toidu nautimisest. Iga aed, terrass ja kasvuhoone on unikaalne, peegeldades pererahva ja ettevõtte nägu ja tegemisi. Ootame Sind!
Põhja-Eesti toidupärimuse kohaselt on meie piirkonna pärliks olnud suveköögid ja triiphooned. Suvise toiduvalmistamise kohana on eestlased sajandeid kasutanud suvekööke. Pikemalt säilisid need Läänemaal ja Põhja-Harjumaal, olles kasutusel veel 1920-30ndatel. 19. sajandil hakati seoses aianduse osatähtsuse tõusuga rajama mõisate juurde kasvuhooneid, vanema nimetusega triiphooneid (sks. k. Treibhaus). Lisaks eksootilisemate taimede kasvatamisele nauditi seal ka talviseid kohvijoomisi. Mõisate kõrval olevad triiphooned on Põhja-Eestile eriomased. Tänasel päeval on kohaliku toidu nautimiseks kasutusel pigem terrassid ja verandad – loogiline suveaja ja suve pikendamise kooslus, mis kajastab nii piirkonna traditsioone kui tänaseid eelistusi suve veetmisel kohaliku toiduga.
Avatud triiphoonete päeval saab uudistada uhkeid mõisatriiphooneid ja koduseid kasvuhooneid, eripalgelisi aedu, maitsta pererahva poolt armastusega valmistatud toitu, nautida huvitavaid kunstielamusi ja osaleda töötubades.
Pane seltskond kokku ja tule külla – Põhja-Eesti ootab avastamist!
Suurematel gruppidel (bussireisidel) palume kindlasti oma külastusest sihtkohtadele eelnevalt vähemalt kolm päeva ette teatada, et külastus kulgeks võimalikult sujuvalt.
Avatud aiad ja programm https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/sundmused/avatud-triiphoonete-ja-aedade-paev-tuleb-taas/
18.08.2023 lõppes meede 2.3 COVID-19 mõju leevendamine taotlusvoor.
Esitati 6 projektitaotlust esialgse abikõlbuliku maksumusega 98 370,50 eurot, toetust taotleti 47 700,41 eurot.
Meetme eelarve on 32 985,52 eurot.
Tänasest, 14.08. kuni reede, 18.08. kella 16.00ni saab e-PRIA kaudu esitada taotlusi MTÜ Partnerid meetmesse 2.3 COVID-19 mõju leevendamine
Taotlemiseks vajalikud dokumendid leiab siit
Meede 2.3 hindamiskriteeriumid 2023
Hindamise tähtaeg 20. oktoober 2023.a.
Info: tel. 514 8775 või info@mtupartnerid.eu
„Võimalust talusid külastada ning tutvuda maaelu ja -töödega on väga vaja, sest ikka ja jälle kuuleme lastest, kes arvavad, et leib ja piim tulevad poest. Kui me tahame oma põllumajandust säilitada, siis selleks on vaja säilitada side maaga. Ka järeltulevad põlved peaksid vaimustuma põlluharimisest ning tahtma õppida põllumajandusega seotud erialasid. Avatud talude päev on ideaalne võimalus selle sädeme süütamiseks,“ ütles regionaalminister Madis Kallas.
Avatud talude päeva avaüritus peetakse 15. juulil kell 10.00 Iisaka talus ja Lahemaa pärimuskojas (Uuri küla, Kuusalu vald, Harjumaa). Kohal on regionaalminister Madis Kallas, esinevad Uuri küla noorte folkansambel Uurikad ja Marek Sadam.
Iisaka talu ja Lahemaa pärimuskoda on kaks kõrvuti asuvat peretalu. Iisaka talus aretatakse sinise tekseli ja Eesti tumedapealist tõugu lambaid ning hooldatakse ajaloolisi poollooduslikke karjamaid. Lahemaa pärimuskojas tegeletakse kultuuripärandi uurimise ja edasiandmisega. Koja ühed põhilisemad suunad on pärandkäsitöö ja kohaliku materjali kasutamine.
Uuendusena saab sel aastal avatud taludesse sõita ka rongiga, sest paljud neist asuvad rongipeatuste läheduses. Kaardi taludega, kuhu pääseb ligi rongiga, leiad Elroni kodulehelt.
Igal aastal on avatud talude päeva raames valitud välja ka n-ö sümboolne mõjuisik, kes edastab sündmuse sõnumeid ja olulisi teateid. Selle aasta mõjuisik on Eesti tõugu hobuse varss Roosi, kes sündis 10. mail Teeääre tallis. Roosi kaudu soovime pöörata Eesti hobusele suuremat tähelepanu, sest see põline Eesti tõug väärib säilitamist ja hoidmist. Roosiga saad tutvuda 16. juulil Järvamaa Kutsehariduskeskuses.
Ettevõtmist korraldavad Regionaal- ja Põllumajandusministeerium ning Maaelu Teadmuskeskus; partneritena löövad kaasa Maaleht ja Elron.
Rohkem infot Avatud talude kodulehelt