Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Toiduettevõtjate õppereis Viljandi- ja Mulgimaale

Koostööprojekti “Põhja-Eesti kohalik toit tuntuks” raames toimub 14.-15. oktoober 2021 Põhja-Eesti toiduettevõtjate õppereis Viljandi- ja Mulgimaale.

Programm

14. oktoober

9.15 Väljasõit Tapalt

 11.00  – 12.30 Tulundusühistu Talutoidu Ait

https://www.facebook.com/Talutoidu-Ait-640360446157172

Külastame Viljandis tegutsevat tulundusühistut Talutoidu Ait. Ühistus on 4 liiget/talu, kes ise müüvad oma talutooteid selles poes.  Hooajaliselt võetakse kaupa müüki veel 20-30 teiselt tootjalt.

Vestlusring toimub MTÜ Viljandi Käsitöökoja ruumides (ca 10 min jalutamist), mis on samuti üks talumajapidamise tooteid müüv ettevõte.

12.45 – 13.45  Mulke Crisps OÜ, www.mulk.ee

Esimesed juurvilja krõpsud valmisid 10 aastat tagasi väikeses söögikohas Mulgimaal. tootmine laines ja koliti Viljandisse, EAS abiga saadi uus tootmisliik. Tänasel päeval toodetakse krõpse erinevatest juurviljadest, päevas valmib ca 1,000 pakki tooteid. Ettevõte motoks on väärindada Eestimaist juurvilja säilitades selles tema omapära ja maitse lisades juurde näpuotsaga päevalilleõli, meresoola, pipart, ja sidrunihapet.

14.20 – 16.00 Lõunasöök Õhtu talus, FIE Mati Valli ehk lambakasvatus talu

Mati on oma põhitöö kõrvalt lambaid kasvatanud 12 aastaid ning hetkel on põhikarjas 45 lammast. Toetuste abiga on sisustatud tunnustatud koduköök. Toodanguna müüb liha, vorsti , hakkliha, konserve – müük toimub käest kätte

Lõunasöögiks pakutakse rebitud lambaliha

16.30 – 17.30 Viinakingu talu, FIE Uuno Piir ehk kalamehe jutud

Uuno on elukutseline Võrtsjärve kalur, kelle ametinimetus ongi kalur. Igapäevaselt käiakse järvel kalal, saak väärindatakse kohapeal tunnustatud köögis. Samuti korraldatakse õpitube ja muidu tegevusi.

18.00 Saabume ööbimiskohta Männiku Metsatalu, https://www.metsatalu.ee/
Männiku metsatalu on imeline ja hinge rahustav paik 10 km kaugusel Viljandist. Perenaine Ene Sillamaa teeb oma tööd sära ja kirega. Toit, mida ta pakub on alati eriline ja sõltub hooajast. Õhtusöögi kõrvale kuuleme tema lugu turismitalu arendamisest.

15. oktoober

9.00 Sõidame läbi Mulgimaa, tee peal räägib kohalik giid Jaanika Toome Mulgimaast, mulgi identiteedist ja ajaloost.

9.30 – 10.50 Pajumäe talu, https://www.pajumae.ee/

Pajumäe talu valmistab kvaliteetseid piimatooteid aastat 1998. Hoole ja armastusega hoitud loomad ja lembus hea kodumaise toidu vastu pakuvad võimalusi valmistada suurepäraseid, mahepiimast valmistatud maitseelamusi.

11.10 – 12.20 Karu KOMBUCHA OÜ, https://www.facebook.com/karukombucha

Karksi – Nuia pruulikojas valmistatakse juba kaks aastat kombuchat ehk fermenteeritud teed, mis on uuesti sündinud jook vanade traditsioonide järgi. Igas kuus valmib 300 liitrit  jooki, palka makstakse ühele inimesele. Ettevõtmist veab eest noor pere, kes on tagasi tulemas Mulgimaale.

12.45 – 13.45 Kalda mesila OÜ
Noormees Mihkel tuli vanemate tallu tagasi ja hakkas oma kirega ehk mesindusega tegelema. Tänaseks päevaks on sellest saanud tema igapäeva töö – mee tootmise kõrvale on tekkinud, mesindusinventari ja mesilassaaduste müük. Mihkel teeb koostööd teiste Mulgimaa toidutootjatega ja panustab Mulgimaa arengusse.

14.00- 14.30 Lõuna Halliste sööklas

See on legendaarne söögikoht Mulgimaal – kõik on täpselt nii nagu „nõuka“ ajal. Samas on koht hubane ja söögid väga head. Läheme proovime!

14.40 – 16.00 Kulla Leerimaja kohvi ja vestlusring

https://www.puhkaeestis.ee/et/kulla-leerimaja

Leerimaja on üheks kaunimaks vallamajaks ja maa-raamatukoguks Eestis. Maja on võitnud Eesti Arhitektide Liidu sisearhitektide preemia. Tänasel päeval toimetavad majas Mulgi valla Halliste teeninduspunkt, Halliste raamatukogu, Mulgimaa Arenduskoda ja Mulgi Kultuuri Instituut

Meie räägime koos Mulgi Väiketootjate Liidu ja Mulgimaa erinevate arendusorganisatsioonidega kohaliku toidu arengutest.

www.mulk.ee, https://www.mulgimaa.ee/meist/

16.00 Tagasi koju, Tapale jõuame kuskil kell 18.00

Lisainfo Eha Paas, 5170214  ja registreerimine 6.oktoobriks lingil: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd6iYKeN0P2l9jzER_fNWf-dyYTlghljL9ArOYYwaEwA-MRaw/viewform

Õppereisi osalustasu on 20 eurot.

Õppereisi Viljandimaa poolne kontakt ja meie giid õppereisil:
Jaanika Toome MTÜ Kire Avastaja, FB Kirglik Avastaja, tel 566 731 74

NB! Seoses endiselt püsiva koroonaohuga palume osaleda vaid siis kui olete terve, teil on vaktsineerimise või läbipõdemise tõend, või test negatiivse tulemusega.

Palume olla valmis vajadusel kasutama maski.