Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Avatud triiphoonete ja aedade päev

See üritus on möödas

Tule 3. septembril kell 11-17 Põhja-Eesti Avatud triiphoonete, aedade ja verandade päevale! Oma uksed avavad 24 Põhja-Eesti triiphoonet, aeda ja verandat. Pakume külastajatele kogemust õue laiendatud eluruumist, toidukasvatusest ja kohaliku toidu nautimisest. Iga aed, terrass ja kasvuhoone on unikaalne, peegeldades pererahva ja ettevõtte nägu ja tegemisi.

Triiphoonete päev toimub juba kolmandat korda. Sel aastal on valikus 24 huvitavat paika – unikaalne kollektsioon mõisaarhitektuurist ja taluhäärberitest, romantilisest ja ehedast maaelust, kunstist ja aianduspraktikast. Kõike seda seob Põhja-Eesti kohalik toit, mida avatud paikades pakutakse, valmistatakse ja kasvatatakse. Paljud paigad pole külastajatele igapäevaselt avatud ja nende külastamiseks on just nüüd ainukordne võimalus.

Kuna ühe päevaga kõiki kohti külastada ei jõua, soovitame koostada endale meelepärane marsruut juba varakult ette. Järgnevalt mõned soovitused.

  • Põhja-Eesti mõisakultuur: kulge Lahemaalt südamaa poole, külastades Palmset, Sagadit, Anijat ja Ravilat. Naudi kauneid maastikke ja arhitektuuri ning imetle seda, kuidas ajalugu kaasajal mõisa tegevustesse on põimitud. Kõikjal pakutakse ka hulgaliselt tegevusi kogu perele.
  • Kunstikohvikud: romantiline maaelu on paelunud kunstnikke, või on see vastupidi – kaunis Põhja-Eesti inspireerib kunsti looma? Külasta maalikunstnike poolt veetavat Kõnnu Kunstikohvikut, käsitööveini ja maalimist ühendavat Aru Mõisa, fotograafist perenaise näitust Habaja Viinavabrikus, imetle Oruveski talu perenaise fantastilist viltimiskunsti ja Karepa Ravimtaimeaia Verner Luke loodusmaale. Triiphoonete ja aedade kaunistamise ideid pakub Relais Liimockis makrameekunstnik.
  • Taluhäärberid kohvikute ja elamusmajutusega: esmakordselt on triiphoonete päeval avatud Relais Liimock ja Villa Dombrovka. Huvitavat arhitektuuri saab nautida ka juba eelmistel triiphoonete päevadel populaarsust kogunud Kõnnu Viinaköögis, Habaja Viinavabrikus ja Aru Mõisas.
  • Käsitööjoogid: avatud on lausa kolm Eesti Veinitee käsitööveinimaja. Jooke saab degusteerida ja väiketootmist uudistada Aru Mõisas, Habaja Viinavabrikus ja Valgejõe Veinivillas. Roela Käbimajas pakutakse käsitöölimonaadi, Vinkymon on oma maheda ebaküdoonia- ja pihlakalimonaadiga juba hulgaliselt üleriiklikku tunnustust pälvinud.
  • Aianduspärlid: jaluta, koge ja aruta aiandusasju otse pererahvaga. Kollektsioonaiad on avatud Sadeväljal ja Kuusiku Loodustalus. Sadeväljal ja Madi talus saab püsikuid ka kaasa osta. Eksklusiivselt on avatud Lilleoru oma kuulsa Elulille aia ja permaaiaga. Loomulikult on maastikuarhitektuuri pärlid ka kõik avatud mõisad, kus toimuvad triiphoonete päeva puhul giidituurid aednike juhtimisel.
  • Tutvu tõelise toidukasvatusega ja naudi loomade seltsi: Alt-Kirjapi talu suured küüslaugud on Küüslaugufestivali mitmekordsed auhinnalaureaadid, Maretaru-Uuetoal toimub lausa kõrvitsafestival suurima kõrvitsa valimisega. Oruveskil peetakse lambaid, Halliktoal maalambaid ja –kanu, Harmoonikumis braama kanu, samuti on kanala Niiduveere õpipaigas. Vinkymonis ootavad huvilisi ponid ja Vana-Sirgel küülikud.
  • Turguta tervist väekate ürtide ja teadjanaiste nõuannetega Karepa Ravimtaimeaias, Öko-spa Harmoonikumis ja Roela Käbimajas, proovi mesilasteraapiat Anijal ja hinga lillevee hõngu Halliktoal.
  • Aktiivne tegevus: kui tahad ise käed külge panna ja midagi kasulikku õppida, siis osale töötubades ja naudi õuesõpet. Valmista aiakeraamikat ja õunakompotti, kuula loenguid, osale maalikursusel või loo oma teos alkohoolsete tintidega, kraasi villa ja küpseta leiba – uuri lähemalt ning registreeri end kuulama ja meisterdama!

Põhja-Eesti toidupärimuse kohaselt on meie piirkonna pärliks olnud suveköögid ja triiphooned. Suvise toiduvalmistamise kohana on eestlased sajandeid kasutanud suvekööke. Pikemalt säilisid need Läänemaal ja Põhja-Harjumaal, olles kasutusel veel 1920-30ndatel. 19. sajandil hakati seoses aianduse osatähtsuse tõusuga rajama mõisate juurde kasvuhooneid, vanema nimetusega triiphooneid (sks. k. Treibhaus). Lisaks eksootilisemate taimede kasvatamisele nauditi seal ka talviseid kohvijoomisi. Mõisate kõrval olevad triiphooned on Põhja-Eestile eriomased. Tänasel päeval on kohaliku toidu nautimiseks kasutusel pigem terrassid ja verandad – suveaja ja suve pikendamise kooslus, mis kajastab nii piirkonna traditsioone kui tänaseid eelistusi suve veetmisel kohaliku toiduga.

Pane seltskond kokku ja tule külla – Põhja-Eesti ootab avastamist!

Avatud aiad ja programm
https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/sundmused/avatud-triiphoonete-ja-aedade-paev-tuleb-taas/

 Triiphoonete päeva korraldab Põhja-Eesti kohaliku toidu võrgustik. Sündmust toetab Euroopa Liidu Leader-programm.

Lisainfo: eha@arenduskoda.ee, tel 5170214